Odpowiedni dostęp do drogi publicznej
Jak już powyżej wskazano, podstawowym warunkiem ustanowienia przez sąd służebności drogi koniecznej jest brak odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Przepis ten nie precyzuje jak należy rozumieć pojęcie odpowiedniego dostępu wobec czego zagadnienie to wymaga analizy.
Nie może ulegać żadnej wątpliwości, że nie dysponuje odpowiednim dostępem do drogi publicznej nieruchomości, która nie dysponuje żadnym dostępem do drogi publicznej. Rozważanie wymaga jednak co w przypadku gdy do nieruchomości prowadzi droga, lecz jest ona niestarczająca np. umożliwia poruszanie się pieszym ale jest zbyt wąska dla przejazdu samochodem. W związku z powyższym wskazać należy, że generalnie przyjmuje się w orzecznictwie i doktrynie, że dostęp jest odpowiedni gdy jest bezpieczny, rzeczywisty, swobodny, uwzględniający przeznaczenie nieruchomości (aktualne i przyszłe), a także rozwój technologiczny (tak m. in. G. Matusik w: Komentarz do Kodeksu Cywilnego pod red K. Osajdy, Warszawa 2020).
Nie ulega więc współcześnie wątpliwości, że droga zbyt wąska dla przejazdu samochodów nie jest drogą zapewniający odpowiedni dostęp do drogi publicznej, chyba że z uwagi na przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości dojazd samochodowy do konkretnej nieruchomości nie jest potrzebny (Tak w szczególności Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 14 maja 2014 r. sygn. akt III CZP 14/14).
Nadto należy wskazać, że odpowiedni dostęp do drogi publicznej musi być zapewniony prawnie tj. żeby uznać nieruchomość za posiadającą odpowiedni dostęp do drogi publicznej, dostęp ten opierać się musi na tytule prawnym. Oznacza to, że jeżeli dostęp do nieruchomości zapewniony jest włącznie z uwagi na grzecznościowe zezwolenie na przejazd przez właścicieli nieruchomości sąsiednich, to nie jest zapewniony odpowiedni dostęp do drogi publicznej w rozumieniu art. 145 § 1 kodeksu cywilnego.