Blog

Dwa modele zarządzania wspólnotę mieszkaniową czyli kiedy sprawami wspólnoty kieruje zarząd a kiedy zarządca.

W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych częstokroć spotkać się można z zamiennym używaniem pojęć „zarząd” i „zarządca” dla określenia podmiotu kierującego sprawami wspólnoty i reprezentującego ją w kontaktach z osobami trzecimi, należy jednak wskazać że działanie takie nie jest poprawne gdyż przedmiotowe pojęcia nie mogą być uznane za synonimy.

Nieruchomość wspólna - co wchodzi w jej skład?
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Na pierwszy rzut oka definicja ta wydaje się jasna, w praktyce jednak ustalenie co składa się na nieruchomość wspólną w konkretnym przypadku często napotyka trudności.
 

 

Służebność drogi koniecznej, czyli jak uzyskać prawo przejazdu pomimo sprzeciwu właściciela nieruchomości.
Częstokroć zdarza się, że nasza nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, co w odniesieniu do nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę, skutkuje niemożnością otrzymania pozwolenia na budowę, zaś w odniesieniu do nieruchomości o charakterze rolnym lub gospodarczym znaczącymi trudnościami w korzystaniu z uwagi na brak możliwości dojazdu. W takim przypadku najskuteczniejszą metodą na zagwarantowanie komunikacji pomiędzy naszą nieruchomością a drogą publiczną może być wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Zgodnie wszakże z art. 145 § 1 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.